Артроз

with Коментарів немає

Артроз – це група різних по етіології дегенеративно-дистрофічних захворювань суглобів. При артрозі відбувається зміна хрящової тканини суглобів з подальшим залученням до патологічного процесу всіх частин суглоба, в тому числі зв’язок, суглобової капсули, субхондральної кістки і синовіальної оболонки. Найчастіше при артрозі уражається колінний суглоб (гонартроз) і кульшовий суглоб (коксартроз). Коли мова йде про ураження дрібних суглобів хребта, це називається спондилоартрозом.

Постійні перевантаження, наявність перенесених травм та операцій, а також запальних процесів в суглобовій порожнині, сприяють більш ранньому старінню та зношуванню хрящової тканини що у свою чергу призводять до розвитку даного захворювання.

Оціночна шкала остеоартрозу

Хвороба розвивається повільно та має певну стадійність розвитку:

Перша стадія

На першій або початковій стадії хвороба майже ніяк не проявляється, тому хворі рідко звертаються за допомогою. Може виникати незначний біль при тривалих навантаженнях, підвищена втомлюваність, при цьому немає скутості та порушення тонусу м’язів. На рентгенограмі може бути незначне звуження суглобової щілини.

Друга стадія

На другій стадії симптоми виникають навіть при незначних навантаженнях і не завжди проходять у спокої, виникає скутість в суглобі та атрофія м’язів (хворий не навантажує їх через щадіння певного суглоба). Також присутнє руйнування суглобового хряща та менісків, що на рентгенограмі проявляється наявністю остеофітів та крайових розростань, суттєвим звуженням щілини, деформацією поверхонь. Дана стадія артрозу несе в собі небезпеку, оскільки суглоби вже починають частково деформуватися. Якщо своєчасно не вжити відповідних заходів з лікування, прогресування хвороби зупинити буде дуже непросто.

Третя стадія

Третя стадія характеризується постійним больовим синдромом, суттєвим зниженням рухливості або повною її відсутністю (анкілоз). Хворий часто фіксує кінцівку в певному положенні для полегшення болю. На рентгенограмі спостерігається виражена деформація суглобових поверхонь, суглобова щілина відсутня.

Четверта стадія

Четверта стадія артрозу супроводжується нестерпними болями в суглобах, які не можуть вгамувати навіть сильнодіючі знеболюючі препарати та інтенсивна фізіотерапія. У такому разі вихід один – заміна ураженого суглоба ендопротезом шляхом хірургічного втручання. На даний момент цей метод є найбільш ефективним і прогресивним, тому ендопротезування стає все більш популярним способом лікування артрозу четвертого ступеня. Ендопротез істотно покращує рухливість суглоба, дозволяє пацієнтові відновити активне життя.

Ефективність лікування артрозу залежить не лише від правильного вибору лікувальної тактики, а й від стадії хвороби. Тому ми рекомендуємо хворим не затягувати із зверненням до лікаря, ніж потім вдаватися до негайного хірургічного втручання.

Leave a Reply